Ураганот Сали го опустоши југоистокот на САД: Уништени куќи, патеви и мостови, има и жртви (ВИДЕО)

од Aleksandar Petrovski

Остатоците од ураганот Сали во четвртокот фрлија над 30 сантиметри дожд над југоистокот на САД, убија најмалку едно лице, однесоа мостови и патишта и остави стотици илјади луѓе без електрична енергија, а други со разрушени домови.

Сали донесе обилни дождови и поројни поплави во државите Алабама и Џорџија додека одеше кон Каролина.

64-годишниот Џеј Џеј Мекналис, косопственик на канцеларија за недвижнини во Пердидо Ки, Флорида, се обиде да спаси опрема и лични предмети, вклучително и фотографии од неговите деца, откако ураганот го откорна покривот на зградата и го фрли во соседен имот.
„Очекувавме ураган. Не очекувавме директен удар. Мислевме дека ќе пристигнеме следниот ден и дека зградата ќе не дочека, но тоа не беше случај”, рече тој. Тој веќе одлучи дека нема да обнови ништо.
Сали рано во средата го погоди крајбрежјето на Заливот во Алабама со ветрови од 168 километри на час, убивајќи едно лице. Друго е пријавено за исчезнато.

Некои области беа преплавени со повеќе од 60 сантиметри дожд. Пенсакола во Флорида доживеа поплава која достигнува до 150 сантиметри, додека оштетените патишта и мостовите го ограничуваат патувањето низ целиот регион. Околу 433.000 домови и деловни активности во Алабама, Џорџија и Флорида останаа без електрична енергија.

Се подготвува уште една бура

Сали беше прогласена за 18-та бура во Атлантикот оваа година и за осма тропска бура со силен ураган што ги погоди Соединетите држави.

Во јужниот дел на Мексиканскиот залив се создаде тропско нарушување, кое има 90 проценти шанса да стане циклон (ураган) во следните 48 часа. Другите две именувани бури беа во Атлантикот, што ја прави оваа една од најактивните регистрирани сезони на урагани на Атлантикот.

loading...

Слични содржини