Велика Британија најави нова воена помош за Украина

од Vladimir Zorba

Обединетото Кралство најави дека ќе обезбеди нова воена помош за Украина во вредност од 1,6 милијарди долари.

„Бруталниот напад на Путин не само што предизвикува уништување во Украина, туку ги загрозува мирот и безбедноста низ Европа“, рече британскиот премиер Борис Џонсон во изјавата пред виртуелниот состанок на Групата седум (Г7) со украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска. .

Британските власти најавија дека ќе обезбедат дополнителни средства за Украина од резервите што ги користи владата во случај на итни случаи.

Слични содржини