ВИДЕО: Необична честитка за Божик од стара Србинка – Рече „Мир Божји“ и почна да пука

од Aleksandar Todeski

Необичната Божикна честитка на баба од Романија со брзина на светлината се прошири на интернет. Додека српските медиуми оваа честитка ја пишуваат како „традиционален српски начин“, останатите се чудат како бабата посакува „Мир Божји“, а потоа пука со пиштол.

„Мир Божји, Христос се роди! Честитам Божик на сите Срби од православна вероисповест, посакувам многу години да слават, со среќа“, вели старицата.

По честитката, од зад камерата се слуша „Пали“, по што бабата почнува да пука со пиштол.

https://www.facebook.com/srpskivuk.sadinare/videos/3135926093299130/

 

Слични содржини