Актуелно
Почетна / Aleksandar Todeski

Aleksandar Todeski

ВО ЖИВО: Фановите на Брајант му оддаваат последна почит пред „Стрејплс“ центарот

Навивачи на Лејкерс, фанови на една од најголемите ѕвезди во историјата на клубот, Коби Брајант од вчера се собираат пред „Стрејплс“ центарот за да му укажат последна почит на загинатиот миленик на сите генерации. Четириесет и едногодишниот Брајанат почина вчера во хеликоптерска несреќа во Калифорнија. Тој полетал со неговиот приватен …

Повеќе

Се прават притисоци врз пратеници за да не се изгласа Законот за јавно обвинителство

Петнаесетина дена пред распуштање на Собранието, се засилуваат и притисоците овој пратенички состав да не го излгаса Законот за јавно обвинителство, дознава Локално. Според неофицијални извори, независната осумка подлежи под силни притисоци од матичната партија да не гласаат за Законот, откако лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави дека ќе разговара …

Повеќе

Додик во дводневна посета на Скопје

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик доаѓа во дводневна посета на Северна Македонија, известуваат од Амбасадата на БИХ во Скопје. Делегацијата на Босна и Херцеговина предводена од Додик треба да пристигне во Скопје во 15:30 часот, а подоцна е најавена и средба со претседателот Стево Пендаровски во …

Повеќе

Сугарески: Убедливо најуспешното министерство работи на огромен број инфраструктурни проекти

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески на својот Фејсбук профил објави фотографии од проектите во инфраструктурата, кои во моментов ги извршува министерството кое го раководи. „Убедливо најуспешното министество работи на огромен број на проекти во инфрастуктурата вклучувајќи: – Активна работа на 32 проекти за изградба и реконструкција на водоводи …

Повеќе

Стефанова: Кацарска беше цело време во судот кога се одлучуваше за притворот на Камчев

Адвокатот Сашо Дуковски, бранител на првоосомничениот во „Рекет“, Бојан Јовановски ја прашуваше обвинителката Лиле Стефанова, која денеска сведочи во случајот, кои биле емисарите преку кои ургирал Камчев и која судијка била меѓу нив. На ова, Стефанова одговори дека судијката Добрила Кацарска била присутна од рано утрото до доцна вечерта кога се …

Повеќе

Лиле Стефанова: Беше сомнително од каде осомничените во „Империја“ ги знаеја активностите на СЈО

Не сум скарана со никој од обвинетите, но не сум во добри односи со Катица Јанева, рече обвинителката Лиле Стефанова на почетокот на сведочењето за „Рекет“, на прашање на судијката Васка Николовска-Масевска дали таа е скарана со некој од обвинетите. Стефанова сведочеше дека во разоворите кои ги слушала од предметот …

Повеќе

Дескоска: Со ВМРО-ДПМНЕ ја договаравме средбата, не побараа Јовески да биде присутен

Министерката за правда, Рената Дескоска го оцени како очекуван потегот на ВМРО-ДПМНЕ да ја напушти средбата за Законот за Јавното обвинителство. Таа смета дека по вчерашната прес конференција на лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, било јасно дека од сите девет забелешки, битна им е само една забелешка. „Разговорите ќе …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ излезе од средбата за Законот за обвинителство, бараат Јовески да биде присутен

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ излезе на речиси непочнатите преговори за Законот за јавно обвинителство. Не им одговарало тоа што министерката за правда, Рената Дескоска не сакала да го повика Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, кој според нив е важен, бидејќи се работи за Закон кој се однесува за обвинителството кое тој го …

Повеќе

ФОТО: Почна средбата на партиите за Законот за Јавно обвинителство

Преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во проширен состав со претставници од парламентарните партии седнаа на заедничка маса да бараат решение за Законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е блокиран од страна на опозициската партија. Предлог-законот е четврти по ред, а откако не дојдоа до решение, имаше шестмесечна пауза …

Повеќе

Мицевски: Поднесовме Закон за одбрана без да се смени името на Армијата, тие не прифатија

Обезличување на Армијата според координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски е Законот за одбрана, во кој на името на Армијата се додава придавката „Северна“ согласно договорот од Преспа. Тој не одговори конкретно на ставот на владејачкото мнозинство, дека ќе гласаат Република Северна Македонија да влезе во НАТО, а …

Повеќе