Актуелно
Почетна / Aleksandar Todeski

Aleksandar Todeski

Таше Трпчевски: Третите резултати во целото семејство се негативни, но ќе останеме во самоиозлација

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката, тој соопшти дека во саботата направиле уште едно тестирање, кое покажало дека никој од нив нема коронавирус. „Минатиот понеделник, пред една недела, кај д-р Христијан Трпчевски, …

Повеќе

Продолжува нелегалната сеча на дрва: Се откупуваат за ниска цена и се носат на продажба во Струмица

Во сенка на случувањата со коронавирусот, продолжува масовната нелегална сеча на дрва во малешевијата, пишува „Ден“. Според информациите на порталот, нелегално исечените дрва се носат во село Двориште, а потоа се откупуваат по многу ниска цена, од 1.200 или 1.300 денари по кубик, а потоа се носат во Струмица, каде …

Повеќе

Филипче: Се реши проблемот со кол центирте, ќе функционираат и мобилните тимови за полесен пристап

До денеска се три деца заболени од коронавирусот, две од нив на домашно лекување и едно 15 годишно момче на инфективната клиника, информираше министерот за здравство, Венко Филипче. „Болницата која треба да го надополни капацитетот е болницата која ја користи Армијата. Имавме интензивни разговори со министерката за одбрана, целосно излегоа …

Повеќе

До вчера се направени вкупно 1.800 тестирања за коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес конфенреција информираше дека заклучно со вчера се направени 1.800 тестирања преку Институтот за јавно здравје. „Заклучно со вчера се направени 1.800 тестови. Во однос на заболен судија од Кривичниот суд, немам информација, но каде и да има заболен, во која институцја, сигурно се …

Повеќе

Член на тимот во Кардиологија со коронавирус, ниеден пациент не е во опасност

Министерот за здравство, Венко Филипче посочи дека има случај на заболен од коронавирус на клиниката за кардиологија. „Еден од членовите на резервниот тим пројавил симптоми. Таму нема лежечки пациенти, туку пациенти за интервенција одат во овој оддел и во тој дел се целосно заштитени докторите. Доколку се установи дека некој се …

Повеќе

Филипче: Тестирањето е бесплатно, сумата од близу 5.000 денари не е набавна цена

Министерот за здравство, Венко Филипче ја демантираше веста дека цената на тестовите е близу 5.000 денари, додавајќи дека во центрите на државните клиники, тестирањето е бесплатно. „Цената од близу 5.000 денари не е набавна цена, туку цена по која ФЗО плаќа за да се направи услугата. Тука се вбројува и …

Повеќе

Филипче: Бројките на заболени се апсолутни точни, се споделуваат и со СЗО

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес конференција посочи дека нема простор за манипулација за бројакта на заболени бидејќи истата се споделува и со Светската здравствена организзација. „Не треба да се има ниту најмал сомнеж за бројките. Тие се апсолутно точни и не може да биде поинаку, ги споделуваме со …

Повеќе

Развојна банка: Фирми почнаа да праќаат апликации, размислуваме за внесување други дејности

Развојната банка веќе добила апликации од фирми погодени од коронавирусот за бескаматните кредити, велат од таму за „Лоаклно“. Од таму посочуваат дека навремено и транспарентно ќе биде известена јавноста за сите одлуки на Развојната банка, како и дека се размислува поголем опфат на дејности погодени од коронакризата за овие кредити, …

Повеќе

Банките ги подготвуваат олеснувањата за кредитните услови согласно Уредбата на владата

Владата донесе Уредба со законска сила, а која го одредува начинот на промена на договорни услови на кредитни изложености кај банките и штедилниците. Оваа Уредба ги насочува банките и штедилниците кон веќе најавеното, кредитите на граѓаните и фирмите да бидат одложени за три месеци. „Со Уредбата се утврдува како во текот …

Повеќе

Утре и во недела полициски час од 16 до 5 часот

Поголемо ограничување на движењето за справување со коронавирусот ќе има викендов, одлучи владата. Иако полицискиот час сега почнува во 21 часот, а завршува во 5 часот наутро, а поради зголеменото движење претходниот викенд. Сите претходно донесени забрани и ограничувања, остануваат во сила, што значи дека полицискиот час за лицата над …

Повеќе