Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Свети Стефан – заштитникот на болните, сиромашните и изнемоштените

Според христијанството, Свети Стефан е првиот христијански маченик. Според делата на апостолите, тој бил Евреин роден во странство, кој живеел во Ерусалим и кој ѝ се придружил на црквата многу млад. Тој бил еден од седумте ѓакони назначени од апостолите да се грижат за старите жени, вдовиците и сирачињата. Како …

Повеќе

Тажна за Божик: На Лила ѝ недостигаше важна личност (ФОТО)

Бадник и Божик се празници кои се поминуваат со семејството, сите заедно, покрај богата трпеза и пријатна празнична атмосфера. Но, не секој ја има среќата сите членови на семејството да се на број. Токму за овие празници најмногу се чувствува отсуството на оние кои не се веќе меѓу нас. Истото …

Повеќе

Пукаше за Божик, а после и самиот Дивац се исплаши од метакот (ВИДЕО)

Кошаркарот Владе Дивац го прослави Божик во Америка, заедно со синот Лука и сопругата Ана. Тој повторно пукаше со воздушна пушка, а тоа го правеше пред љубопитната публика. Во еден момент, еден од насобраните го учел синот како се пука, а од метакот се исплашил и самиот кошаркар. View this …

Повеќе

ВИДЕО: Необична честитка за Божик од стара Србинка – Рече „Мир Божји“ и почна да пука

Необичната Божикна честитка на баба од Романија со брзина на светлината се прошири на интернет. Додека српските медиуми оваа честитка ја пишуваат како „традиционален српски начин“, останатите се чудат како бабата посакува „Мир Божји“, а потоа пука со пиштол. „Мир Божји, Христос се роди! Честитам Божик на сите Срби од …

Повеќе

Груевски: Македонија мора да стане посакувана за живот, а не за заминување

Избеганиот експремиер Никола Груевски преку Фејсбук повторно ги коментираше политичките состојби во државата. На крајот на политичкиот статус, тој го честиташе и големиот верски празник Божиќ. „Македонија мора да се придвижи напред. Повторно да стане силна и гордост на нејзините граѓани. Да стане достоинствено место за живеење, побогата и поправедна …

Повеќе

Владика Петар: Се надеваме дека годинава ќе има придвижување за автокефалноста на МПЦ

Се надеваме дека во оваа година може да има извесно придвижување по прашањето на автокефалноста на нашата света црква. Тоа нема да зависи само од нас, туку и од општата состојба во православните помесни цркви, изјави денеска во Прилеп владиката Петар. „Ние секогаш очекуваме повеќе, отколку што ни се случува. …

Повеќе

Ким, Бејл, Хенкс… И тие денес слават Божик

Најголемиот дел од светските ѕвезди се католици и го слават Божик според грегоријанскиот календар, кој се одбележува на 25 декември. Но, дел од познатите денеска слават Божик, на 7 јануари, некои поради своите предци и роднини, а други го прифатиле православието поради своите партнери. Меѓу нив се и Том Хенкс …

Повеќе

Заев: Секој може да се надрасне себеси и да дејствува за доброто на заедницата

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска по повод Раѓањето Христово – Божик со сопругата Зорица го посети манастирот „Свети Леонтиј“ во струмичкото село Водоча. „Секој од нас лично ја има можноста да го послуша гласот на совеста. Секој може да се надрасне себеси и уште поопределено да дејствува за доброто …

Повеќе

Северина за свекорот и свекрвата: Тие се најдобри на светот (ФОТО)

Северина Којиќ објави фотграфија со свекорот и свекрвата, за време на божикните празници. Таа, иако е католик, ги почитува и православните обичаи кои ги негува семејството на сопругот Игор. На Инстаграм објави фотографија со пејачот Драган Којик Кеба и со неговата жена Оља. „Оља и Драган, најдобрите свекрва и свекот …

Повеќе

Божиќно послание на г.г. Стефан: Да го чуваме тоа што ни е светост и посебност, да ја чуваме и живееме верата, да ги чуваме светињите

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА Да појдеме во Витлеем и да го видиме тоа што се случило… (Лк. 2, 15) …

Повеќе