ВМРО-ДПМНЕ: Новата Влада антиреформска

од Vladimir Zorba

– ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение наведе дека „новата Влада не губи време да го оправда епитетот антиреформска“. Истакнуваат дека „првата мерка на Владата на ВМРО-ДПМНЕ во 2014-та година бил законот за отпис на долгови, а првата мерка на Владата на СДСМ во 2017-та година е рушење на нешто што е веќе изградено“.

– Уривање на оградата околу владината зграда и укинување на програмата „Кембриџ“ се приоритетите на Зоран Заев и неговиот тим. Нема нови проекти, нема подобрувања, нема нова додадена вредност за граѓаните. Граѓаните не сакаат деструкција, блокади и поништување на проектите. Граѓаните се против антиреформи. Тие очекуваат СДС да го исполни ветеното. Да не се реализира Тиранската Платформа и да се изградат нови 500 километри автопат. Граѓаните очекуваат минимална плата од 16.000 денари, просечна од 30.000 денари, а лекарите со право се надеваат дека час поскоро ќе добијат плати од 100.000 денари, кои СДС им ги вети, се вели во соопштението.

Граѓаните, додава, се во исчекување и на дополнителни 30.000 денари годишно, кои Заев ги ветуваше како поврат на 15 проценти од ДДВ. Граѓаните очекуваат отпочнување на преговори за членство во ЕУ и влез во НАТО без да се задира во македонскиот идентитет.

– СДС нема да може вечно да живее на кредит употребувајќи го зборот „ќе“ и со лажни вести да се обидува да го дефокусира вниманието од ветувањата кои ги даде, обидувајќи се да го оцрни ВМРО-ДПМНЕ. Граѓаните се мудри и знаат што значи влада која работи за нивно добро. Граѓаните ја гледаат разликата, а ќе ја види и СДС на првите наредни избори, соопштува ВМРО-ДПМНE.

Слични содржини