Во Грција засега ќе се влегува со негативен ПЦР-тест или потврда за вакцинација

од Nikola Popovski

„Кога последен пат разговарав со грчкиот министер за туриам Теохарис, од 14-ти мај граѓаните на Македонија ќе можат да влезат кај јужниот сосед, не постар од 72 часа или со потврда за вакцинација“, соопшти министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Сепак, тој не можеше да потврди дали нашата земја ќе биде во оние, за кои што ќе важи и потврда од брз антигенски тест.

„Тогаш Теохарис не знаеше и се уште немаме информација, дали ќе бидеме во таа група на земји. Се чека одлука од грчката Влада“, изјави Филипче.

Слични содржини