Вонредна! Силна експлозија го потресе центарот на Атина

од Vladimir Zorba

Бомба експлодирала пред зградата на федерацијата на грчкиот бизнис во центарот на Атина во ноќеска во раните утрински часови соопшти полицијата.

бомб

Искршени се повеќе прозорци, но повредени нема, јави Reuters, .Според полицијата експлозијата е дело на локална герилска група и е прва ваков напад по доаѓањето на власт на левичарскиот  премиер Алексис Ципрас во јануари. Експлозивната направа е активирана со тајмер скриен во ранец крај влезот на Федерацијата на грчкиот бизнис, и се активира околу 3:30 часот по локално време. Анонимен сигнал до редакцијата на весникот предупредил 30 минути пред експлозијата. Полицијата ја опколила  областа и деминери  го проверувале  местото. Нападите врз  банки, новинари и бизнисмени се чести и имаат долга историја на политичко насилство  во Грција, која пак со години  се наоѓа во тешка економска криза.

Слични содржини