Вработени во Твитер не добиле плата навреме: Се потсмевале на социјалната мрежа

од Nikola Popovski

Голем број вработени на Твитер кои беа отпуштени откако Маск ја презеде сопственоста на компанијата за социјална мрежа се пожалија дека не биле исплатени навреме. Станува збор за плати за ноември, кои според програмата за исплата веќе требало да бидат легнати на сметките на вработените, објавила новинарката Крис Стокел-Вокер, а пренесува Њузвик.

„Ова е големо прашање што ги крена на нозе сегашните и поранешните вработени во приватните групи“, напишала Стокел-Вокер.

„Вработените во Ирска и Холандија се платени навреме. Во последните 30 минути дел од платите влегуваа на банкарските сметки, една по една, што укажува дека тоа го прават рачно“.

Ова на Твитер го потврдија некои отпуштени вработени.

„Во недела навечер сакам да си играм „дали утре ќе земам плата или не?(Нема претстојни исплати на повидок)“, твитна Ели Шуце Рамирез, софтверски инженер на Твитер од Лондон, кој неодамна бил отпуштен.

„И јас“, одговорил Сајмон Балмејн. „Чудно, го добив платниот лист, но немам пари“. Ник Кини, која исто така работела на Твитер, објави голем број мемиња и гифови на Твитер, истакнувајќи дека и таа не добила плата на време.

Дел од вработените бил и Крис Јуни кој твитнал клип од поп-песната на Ел Еир, „I just Got Paid“ (Само што добив плата), со натписот: „Никој на Твитер во моментов“.

Стокел-Вокер подоцна појаснил дека некои членови на персоналот се чини дека биле платени откако им испратил истрага за печатот.

„Многу сум задоволен што вработените сега се платени. Но, тоа не е добар начин да се води компанија ако луѓето почнат да добиваат плата откако ќе се обратат на Твитер за коментари“, напишала Стокел-Вокер на Твитер.

Фото: EPA

Слични содржини