Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Вучиќ: Насилниците ќе бидат поразени, одговорните ќе бидат уапсени

Вучиќ: Насилниците ќе бидат поразени, одговорните ќе бидат уапсени

Граѓаните не треба да се грижат премногу за протестот, не затоа што сторителите не ни нанесоа голема штета, туку затоа што конечниот исход е јасен и недвосмислен, рече вечерва претседателот на Србија, Александар Вушиќ од Париз.

„Исходот е јасен и недвосмислен, сторителите ќе бидат поразени, добар дел ќе бидат уапсени и ќе треба да одговораат за сè што направиле, нема сомнеж за тоа“, рече Вучиќ.

Во изјавата за ТВ Пинк, Вучиќ рече дека српската делегација вечерва имала важна вечера во Париз и дека утре ќе се врати во Белград, дека луѓето знаеле дека ќе бидат во Србија и да „не се грижат премногу“.

Претседателот посочи дека изминативе денови паднале сите маски.

Тој посочи дека полицијата вечерва целосно се тргнала настрана и никој не можел никаде да ги забележи.

„Тогаш десничарите и левичарите, фашистите и антифашистите почнаа да се борат меѓу себе. Кога дојде до меѓусебни тепачки, тие се избодеа. Оној што го прободе другиот, се исплашил и побарал помош од полицијата, а потоа другиот, прободен со нож, дошол во полиција, која му помогнала. Ова се сите оние кои со денови тепаат полицајци, ги гаѓаа со се и сешто. Полицијата ги уапси двајцата, и пружила лекарска помош“, објасни тој.

Тој ги замоли луѓето да не одат на демонстрациите, затоа што, како што вели, сите, вклучително и синот на тајкунот, кој беше уапсен вечерва, ќе дојдат во болница поради корона.

„Нашите лекари не можат да издржат, веќе немаме болница“, рече Претседателот.

loading...