Вучиќ издаде наредба за подигнување на борбената готовност на војската на Србија

од Stefanija Kuzmanovska

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска издаде наредба за подигање на борбената готовност на војската на Србија на највисоко ниво, дознава „Танјуг“.

Претседателот и врховен командант Александар Вучиќ потпишал наредба за подигање на борбената готовност на единиците на Војската на Србија на највисоко ниво и им наредил итно да тргнат во правец на административната линија со Косово.

Министерот за одбрана Милош Вучевиќ потврди дека Вучиќ ја потпишал наредбата за зголемување на борбената готовност и додаде дека ситуацијата на Косово е драматична.

„Сето она што претседателот Вучиќ со денови и недели предупредуваше дека Приштина брза напред во ескалација и спроведување терор врз српската заедница, пред се на северот на Косово, и го привлече вниманието на меѓународната заедница и посредниците во дијалогот меѓу Приштина и Белград, за жал, се покажа точно“, изјави Вучевиќ за ТВ Пинк.

Слични содржини