Захариева: Магичен лек за ковид не постои

од Берта Китинска

Ние во болниците се уште го немаме добиено протоколи за тоа како треба лекот Ивермектин да се користи лекот. Граѓаните се заинтересирани за лекот. Магичен лек не постои за ковид дури и витамините не треба да земаат на своја рака, вели  директорката на општата болница во Куманово, доктор Снежана Захариева во емисијата 24 анализа,

Таа истакна дека лекот ветува скратување на времетраењето на лекувањето. Таа вели дека не постои волшебен лек, дури ниту витамини не смеат да се земаат на своја рака.

– Од литература и искуство, се запознаени со ефикасносста на лекот. Лани марти и април беа навистина тешки.Моментално ситуацијата бележи намалување на бројките и сега имаат 65 хоспитализирани пациенти и последните две недели имаат 230-280 прегледи. Се намалува и бројот на починати лица, вели  Захариева.

loading...

Слични содржини