Захарова: Западните колонизатори ја одредуваат внатрешната и надворешната политика на Украина

од Vladimir Zorba

Руското Министерство за надворешни работи во понеделникот ги обвини Украина и Западот за конфликтот со Москва во соопштението по повод 10-годишнината од проевропските протести на Плоштадот на независноста во Киев.

Користејќи погрдни термини, портпаролката на министерството Марија Захарова праша што и донесе сонот за Европа на Украина.

„Од просперитетна, индустриски развиена, густо населена поранешна советска република, Украина се претвори во сиромашен регион на умирање“, рече министерот во објава на веб-страницата на Министерството за надворешни работи.

Таа додаде дека Украина ја загуби својата независност како резултат на настаните од ноември 2013 година и оние што следеа.

„Западните колонизатори ја одредуваат нејзината внатрешна и надворешна политика“, напиша Захарова.

Рускиот претседател Владимир Путин речиси 21 месец води војна против Украина за да врати делови од земјата под контрола на Москва.

Таканаречените протести на Евромајдан, кои подоцна беа наречени Револуција на достоинството во Украина, започнаа на 21 ноември кога првите демонстранти се собраа на Мајдан (Плоштад на независноста) во Киев.

Тие демонстрираа против тоа што тогашниот украински претседател Виктор Јанукович, под притисок на Москва, го поништи договорот за пристапување на земјата во ЕУ. Во судирите со безбедносните сили загинаа повеќе од 100 луѓе.

Тој настан ќе биде одбележан во вторник во Киев со одбележување на почетокот на протестот, каде што се очекува доаѓање на меѓународни високи личности.

Слични содржини