Актуелно
Почетна / Македонија / Заврши расправата за Законот за ЈО, пратениците ќе одлучуваат за разрешување на Мизрахи

Заврши расправата за Законот за ЈО, пратениците ќе одлучуваат за разрешување на Мизрахи

По говорот на пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски за Законот за Јавното обвинителтво, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде пауза од една час, по што треба да почне 136. седница, а на која треба да се разреши техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

Фото: Борче Поповски

Освен нејзиното разрешување, на дневен ред се и Изборен законик, како и законот за Лични карти.

Собранискиот спикер Џафери рече дека гласањето за Законот за Јавно обвинителство ќе го договори на координација со координаторите од мнозинството, а по 136. седница, ќе се врати повторно на оваа седница, на која треба да се дебатира и за Законот за Совет на јавни обвинители.

 

 

loading...