Земјите на ЕУ и дадоа на Украина 220.000 артилериски гранати и 1.300 проектили

од desk4

 

 

Земјите на ЕУ и дадоа на Украина 220.000 артилериски гранати и 1.300 проектили според планот што министрите го договорија во март, изјави шефот за надворешна политика Жозеп Борел.

 

Земјите од ЕУ, вклучувајќи ги Германија, Шпанија и Полска, исто така испратија тенкови во Киев за да помогнат во неговата одбрана од Русија.

 

Најавата доаѓа откако САД, кои испратија свои тенкови, во понеделникот се согласија да им дозволат на земјите да испратат борбени авиони Ф-16 во Украина.

 

Велика Британија, исто така, испрати сопствено оружје и возила, вклучувајќи тенкови Челинџер 2 и крстосувачки ракети со долг дострел Сторм Шадоу.

Слични содржини