Земјотрес рано утрово ја погоди Грција

од Vladimir Zorba

zemjotres-14815

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 6,59 часот утринава во западна Грција, јави агенција ТАСС, повикувајќи се на податоци од Европската медитерански сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот е на 296 километри западно од главниот град Атина и на 122 километри западно од градот Петра. Регистрираната длабочина е осум километри.

Слични содржини