Зошто Америка толку силно сака да стигне до Асанж: Откри строго чувани тајни, а овие 10 СКАНДАЛИ го шокираа светот

од Берта Китинска

Централниот кривичен суд во Белата Бејли во Лондон го отфрли барањето за екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во САД, каде што беше обвинет за шпионажа, откако објави стотици илјади доверливи податоци, за што му се закануваше затворска казна од 175 години.

Неговите адвокати велат дека Асанж е новинар кој откри тајни документи и ја откри вистината.

– Но, ние зборуваме за наградувани публикации кои опишуваат кршење на човековите права, воени злосторства и корупција. Заканата со казна од 175 години не го засега само Џулијан Асанж, туку и сите новинари ширум светот – рече ennенифер Робинсон, една од адвокатите на Асанж, на почетокот на судењето на почетокот на минатата година.

Кон крајот на ноември 2010 година, пет водечки западни медиуми започнаа да објавуваат тајни од „контролниот центар“ на дипломатијата на Вашингтон. Извор на информации биле доверливи документи од Стејт департментот на САД (вкупно 351.287), кои им биле ставени на располагање од платформата Викиликс.

Сè започна со објавувањето на видеото наречено „Колатерално убиство“ во април 2010 година, на кое се гледа како американската војска убива ирачки цивили и двајца членови на тимот на Ројтерс во хеликоптерски напад во јули 2007 година. Истата година Викиликс го објави „Дневникот на авганистанската војна“, компилација од повеќе од 90.000 тајни документи за војната во Авганистан.

Од особено значење е Меморандумот на ЦИА за црвените клетки за извоз на тероризам од страна на САД, во кој се дискутира за врските на американската влада и ЦИА со терористичките организации ширум светот и двојните аршини на Америка кога станува збор за толкување на меѓународното право.

Она што го откри Викиликс

Бомбардирање на ирачки град и смрт на двајца членови на тимот „Ројтерс“ За време на војната во Ирак, американските трупи бомбардираа еден град и погодија цивили. Тоа само по себе не е новост, но е вест дека биле погодени и двајца членови на американскиот новинарски тим кои биле таму. Екипажот на хеликоптерот кој учествувал во нападот не бил казнет.

Затвор во Гвантанамо

Јавна тајна е дека американската војска има повеќе тајни затвори ширум светот, како што е Гвантанамо во Куба, но луѓето навистина беа шокирани кога Викиликс објави извештај за условите во овој затвор.

Скиентолошка црква

Во текот на 2008 година, фокусот на истражувањето на Викиликс беше скиентолошката црква. Откриени се бизарните принципи врз кои работи оваа религиозна секта и се темелат на принципите на писателот на научна фантастика Л. Рон Хабард.

Глобално затоплување

Е-пораките објавени од Викиликс, разменети од водечки експерти за глобално затоплување, покажуваат дека тие намерно манипулирале со податоците за да покажат дека климатските промени се целосно предизвикани од човечки постапки и дека состојбата постојано се влошува.

Австралиска „црна листа“ на страници

Австралиската влада тајно состави список на Интернет страници на кои тие планираат да им го забранат пристапот на граѓаните на оваа земја. Извештајот на Викиликс, сепак, ги спречи во тоа.

План за здравствена студија на компанијата „Трафигура“

Во 2009 година, Викиликс објави интерна студија на научникот Џnон Милтон, кој го анализираше здравствениот план на Трафигура, кој вклучува чистење вода од остатоци од бензин со сулфат. Анализата, сепак, покажа дека ова ќе донесе повеќе штета отколку корист, бидејќи споменатиот сулфат содржи штетни елементи кои предизвикуваат повраќање, дијареја, губење на свеста, па дури и смрт.

Членство во британската национална партија

Во 2008 година, Викиликс објави извештај во кој тие го открија списокот на членови на екстремно десничарската Британска национална партија, чии членови беа отпуштени од многу јавни позиции. На списокот се најдоа адвокати, полицајци, новинари, лекари, професори …

Пејџер за пораки од 11 септември 2001 година

На десетгодишнината од терористичките напади на 11 септември 2001 година во Њујорк, Викиликс објави бројни пораки што луѓето ги разменуваа преку пејџери во деновите по нападот. Бидејќи пораките за пејџер мораа да поминат низ некој официјален филтер (обично во Пентагон, ФБИ и слични организации), тие беа зачувани во официјалните архиви хакирани од Викиликс. Иако некои од пораките беа од официјални лица на овие организации, повеќето беа од обични луѓе, затоа се постави прашањето за етика во врска со нивното објавување. Викиликс се бранеше велејќи дека е потребно да се создаде поширока слика за овој настан.

Како да се запре објавувањето документи во јавноста

Со не многу суптилна иронија, Викиликс објави документ на британската армија за тоа како да се спречи објавување на јавни документи во јавноста. Документот предупредуваше на бројни намери на Кинезите, терористите и тајните служби да добијат информации обележани како државна тајна на Велика Британија, повикувајќи се на сличен документ на Пентагон, кој Викиликс го опиша како голема закана.

Е-пошта на Подестини

Во пресрет на претседателските избори во САД во 2016 година, меѓу Доналд Трамп и Хилари Клинтон, Викиликс објави е-пошта од хакираниот профил на шефот на кампањата на Хилари Клинтон, Џnон Подеста. Тие е-пошта открија многу активности зад сцената во тимот на Хилари Клинтон и влијаеја на крајот да ги загуби изборите. Нејзиниот тим не ги демантираше информациите, но истакна дека тие биле хакирани од, како што тврдат, руската влада, која сакала да влијае на изборите на тој начин.

loading...

Слични содржини