📸 Вучиќ се сретна со Фон дер Лејен: „Одличен разговор за важните прашања за Србија“

од Stefanija Kuzmanovska

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, за време на Светскиот економски форум во Давос.

„Одличен и важен разговор со Урсула фон дер Лејен за геополитичките предизвици и стратешки важни прашања за Србија, со фокус на плановите за имплементација на Планот за раст на ЕУ за Западен Балкан, кој треба да ги зајакне и приближи нашите економии и општества.

Србија е подготвена најдобро да ја искористи оваа помош на патот на модернизацијата и изградбата на кој одиме, а особено ѝ се заблагодарив на претседателката на Европската комисија за нејзиниот личен ангажман и разбирање за состојбите во регионот и поддршката за нашата европскиот пат на земјата“, рече претседателот.

Слични содржини