📽 Руски весник: Украина разнесе воз во нашиот најдолг тунел

од Stefanija Kuzmanovska

Истражителите заклучиле дека возот кој во средата се запали во најдолгиот тунел во Русија бил кренат во воздух од неидентификувани лица во „терористички чин“, објави денеска весникот „Комерсант“. Украински извор за „Ројтерс“ вчера изјавил дека Службата за безбедност на Украина (СБУ) активирала експлозив во железнички тунел во Сибир затоа што Русија ја користи рутата за воени набавки.

Комерсант се повикува на неименувани извори дека е отворена кривична истрага за инцидентот во тунелот Северомујски во регионот Бурјатија, кој граничи со Монголија. Тунелот на автопатот Бајкал-Амур, долг 15,3 километри, е најдолгиот во Русија, не сметајќи ги тунелите на градското метро. Прелиминарните наоди сугерираат дека под возот бил поставен експлозив. Немаше жртви.

Како што војната на Москва во Украина се вжештува, Киев се обидува да ја наруши руската воена машина, откако нејзината контраофанзива постигна само скромен успех и сега на некои места се најде во дефанзива.

Ваквиот напад, на повеќе од 4.000 километри од Украина, ја илустрира подготвеноста на Киев да изврши саботажа длабоко во Русија.

„Ројтерс“ не можеше самостојно да потврди дали железничката рута се користи за воени цели. Руските железници соопштија дека возот бил запрен кога бил забележан чад од резервоарот за дизел. Било кажано дека железничкиот сообраќај бил пренасочен со што малку се зголемило времето на патување, но дека превозот не бил во прекин.

Слични содржини