Анкети: Партијата на Макрон ќе добие најмногу гласови на парламентарните избори во Франција

од Vladimir Zorba

Според социолошкото истражување на компанијата “Харис интерактив” партијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон “Република, напред!” ќе добие најмногу гласови на јунските парламентарни избори, пренесе Ројтерс.

Според анкетите “Република, напред!” би добила 29% од гласовите, додека Републиканците и крајнодесничарската “Национален фронт” по 20%..Анкетите не предвидуваат прецизни број пратеници на партиите.

Слични содржини