Си Џинпинг: ЕУ е приоритет на надворешната политика на Кина

од Vladimir Zorba
199 прегледи

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска изјави дека ЕУ е приоритет на кинеската надворешна политика.

„ЕУ е приоритет на надворешната политика на Кина. Кина и ЕУ треба да останат посветени на партнерството“, рече Кси пред трилатералниот состанок Кина-Франција-ЕУ со францускиот претседател Емануел Макрон и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во Елисеј. Палата.

Кинескиот лидер изјави дека Европа е важен партнер во модернизацијата на Кина, пренесува Ксинхуа.

Слични содржини