Бајден до Зеленски: САД остануваат посветени на обезбедување одбранбена поддршка против Русија

од Vladimir Zorba

Американскиот претседател Џо Бајден на почетокот на разговорите со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Белата куќа рече дека САД остануваат посветени на поддршката на напорите на Киев да се одбрани од руска инвазија.

Зборувајќи директно со Зеленски, Бајден ја пофали храброста на Украинецот.

„Вашата храброст го инспирираше светот. Решени сме да покажеме дека стоиме со вас и да се погрижиме светот да стои со вас“, рече американскиот претседател.

Слични содржини