Базата во Романија наскоро ќе стане најголемата база на НАТО во Европа

од Vladimir Zorba
340 прегледи

Воздухопловната база Михаи Когалничану (МК) во Романија се подготвува да стане најголемата воздухопловна база на НАТО во Европа, поголема од Рамштајн во Германија, пишува Би-Би-Си.

Базата МК, именувана по блиското село именувано по политичар од 19 век, наскоро ќе биде домаќин на ескадрила од романски авиони Ф-16, неодамна купени од Норвешка, како и со дронови рипер MQ-9.

Покрај тоа, се развива воена населба за сместување на ротирачки воен персонал на армијата, воздухопловните сили и морнарицата на НАТО од 32 земји, објави Би-Би-Си.

Слични содржини