Бијонсе и Тејлор Свифт влегоа во историјата на Греми: Одлична година за музичарките

од Nikola Popovski

Бијонсе и Тејлор Свифт влегоа во историјата на Греми наградите откако првата го освои својот 28-ти златен грамофон и со тоа стана најнаградуваната музичарка досега, а втората прва жена чии албуми беа прогласени за најдобри три години по ред.

Бијонсе беше номинирана во девет категории и ги доби оние за најдобар R&B настап („Black Parade“), најдобра рап песна и најдобар рап перформанс („Savage“ со Меган Ди Сталион), а последната награда, онаа за најдобро музичко видео и песната „Brown Skin Girl“, таа ја сподели со својата ќерка Блу Ајви Картер.

Бијонсе на тој начин го дели второто место со Квинси Џонс според бројот на награди, а може да се очекува дека до крајот на кариерата ќе биде стигната од сер Џорџ Солти, диригент на класична музика, кој и понатаму е најнаградуваната личност во историјата на Греми.

Најважната награда на вечерта, сепак, ѝ припадна на младата Били Ајлиш, коај доби златен грамофон за најдобар снимен материјал во годината, т.е. за песната „Everything I Ever Wanted“.

„Фолклор“, албум снимен од Тејлор Свифт за време на карантин, беше очекувано прогласен за најдобар во годината. Со тоа Свифт стана првата жена што трипати ја освоила наградата за албум на годината (и само четвртиот уметник, по Френк Синатра, Пол Симон и Стиви Вондер).

Откако песната „I Can’t Breathe“ од неа, инспирирана од трагичната смрт на Џорџ Флојд, која започна протести низ САД, беше прогласена за најдобра годинава, за првпат во историјата на Греми, четири жени ги освоија четирите најважни награди.

Хари Стајлс го освои својот прв Греми досега за најдобра поп-соло изведба, а Меган Ди Сталион тешко можеше да најде зборови на благодарност откако беше прогласена за најдобар нов уметник.

Дуа Липа беше номинирана во шест категории, а ја доби наградата за најдобар поп албум на годината и неговата „Future Nostalgija“.

Најдобриот рок албум е снимен минатата година од страна на „The Strokes“, а најдобриот рап – „Nas“.

Слични содржини