Борисов ќе побара од Парламентот да прогласи вонредна состојба поради коронавирусот

од Aleksandar Petrovski

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека Владата ќе побара од Парламентот да прогласи вонредна состојба во државата поради ширењето на новиот коронавирус.

Во таа земја, бројот на заболени нагло синоќа се зголеми од седум на 23, а едно лице почина.

– Владата ќе побара од Парламентот да воведе вонредна состојба што ќе овозможи да се затворат училиштата, градинките и универзитетите, рече Борисов по итна седница на кабинетот.

Слични содржини