Брнз: Иднината на С.Македонија е во продолжување на процесот за членство во ЕУ

од Берта Китинска
274 прегледи

Ние сме навистина разочарани од фактот што Република Северна Македонија не ги започна пристапните преговори за членство во Европската унија и постојано ја испраќаме пораката дека земјата е подготвена и ги има исполнето сите услови потребни за влез во ЕУ, рече денеска американската амбасадорка во земјава Кејт Брнз.

– Ќе продолжиме со нашите дипломатски ангажмани и во иднина, а го истакнуваме ставот дека иднината на Република Северна Македонија е во продолжување на процесот за членство во ЕУ, изјави Брнз.

Слични содржини