Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 3)

Европа

Во Чешка организираа проштална журка за короната, ваква фешта се уште не сте виделе

Неколку илјади граѓани на Чешка се собраа на Карлов мост во Прага, каде што организираа „Симболична проштална журка“ за вирусот „ковид-19“. Учесниците во забавата, што се одржа во вторникот, со себе донесоа храна и пијалоци, кои тие ги споделуваа едни со други, пренесува BBC. Социјалното растојание не се почитуваше на …

Повеќе

Џонсон вети дека ќе создаде „инфраструктурна револуција“

Британскиот премиер Борис Џонсон вети дека ќе обезбеди „инфраструктурна револуција“ што може да и помогне на Велика Британија да излезе од економското уништување, предизвикано од блокадите поради коронавирусот. „Ова е програма за работни места, работни места, работни места, затоа што со градење, градење, градење… ние ќе ги добиеме работните места, …

Повеќе

Европратеници бараат од Германија да го реши прашањето за визната либерализација на Косово

Група од 32 члена на Европскиот парламент потпиша писмо упатено до германските власти во кое се бара прашањето за визната либерализација за Косово да биде на агендата на Германија за време на шестмесечното претседателство со Европската унија (ЕУ), објавено е на веб-страницата SchengenVisaInfo.com. Во писмото до германската канцеларка Ангела Меркел …

Повеќе

Поради аферата „респиратори“, првите луѓе на словенечката полиција си поднесоа оставка

Поради кривична истрага против словенечкиот министер за економија, Здравко Почивалешек, словенечкиот полициски директор и министер за внатрешни работи Алеш Хојс во понеделникот неотповикливо си поднесе оставка, велејќи дека станува збор за политички мотивирана постапка, насочена кон соборување на владата на Јанез Јанша. Говорејќи на прес-конференција во Љубљана, Хојс рече дека …

Повеќе

Откриена мрежа од 30.000 педофили во Германија, полицијата формира посебна група на истражители

Германските иследници открија мрежа од 30 000 педофили по случајот на сексуална злоупотреба на деца во Бергиш Гладбах, што ја шокираше Германија пред неколку месеци. Започна со еден осомничен во западниот дел на Германија и стигна до десетици илјади луѓе кои снимаат и споделуваат детска порнографија, меѓусебно се охрабруваат и …

Повеќе

Пронајден начин да се избегне карантинот: На аеродром се нудат брзи тестови за Ковид-19 за 139 евра

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ им нуди на патниците тест за коронавирус на аеродромот во Франкфурт, а резултатите ги добиваат во рок од неколку часа, со цел да избегнат карантин. Авиокомпанијата ги здружи силите со германската компанија „Centogene“, која во понеделникот отвори тест центар за поминување на аеродромот, за кој рекла дека …

Повеќе

ЕУ: Приштина да назначи преговарач за дијалогот

Во Брисел велат дека „ја разбрале“ најавата на претседателот на Косово, Хашим Тачи, дека тој ќе остане на должност сè додека не се потврди обвинението, и повторуваат дека останува на Приштина да одлучи кој ќе ја застапува во продолжение на дијалогот со Белград. Во врска со европските планови за продолжување …

Повеќе

САД не се на „безбедната листа“ на ЕУ за патувања

САД не се на списокот на „безбедни дестинации“ за патувања кои не се од клучно значење, што ќе ја објават владите на ЕУ во текот на денот, соопштија денеска тројца дипломати. Блокот од 27 држави се очекува во принцип да одобри туристички или деловни патувања во среда околу пладне по …

Повеќе

Штом те заболи грло, тестот за корона ти стигнува преку такси: Вака во Шведска се борат против вирусот, а не носат маски

Шведскиот модел на борба против коронавирусот започна да дава резултати. Околу 50 проценти од граѓаните имаат стекнато колективен имунитет, а економијата не претрпе толку многу како низ цела Европа. Тестирањето сега работи така што секој што ќе ги почувствува симптомите на Ковид 19, ќе добие тест на својата домашна адреса …

Повеќе

Лекот кој најчесто се користи за лекување на ХИВ нема ефект во лечењето на корона

Британските научници објавија денес дека антивирусниот лек кој најчесто се користи за лекување на лица со ХИВ нема позитивни ефекти врз пациентите хоспитализирани за коронавирус во големо истражување. Истражувачите кои ја започнаа студијата на Универзитетот во Оксфорд, изјавија дека резултатите убедливо ја исклучуваат секоја значајна корист на „лопинавир-ритонавир“ кај хоспитализирани …

Повеќе