Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 30)

Европа

Германски дипломат настрада од експлозијата во Бејрут

Во катастрофалната експлозија во Бејрут, во која животот го загубија повеќе од 135 лица, загина и еден вработен од германската амбасада во Либан, јавуваат германските медиуми. „Нашиот најголем страв е потврден. Еден член на нашата амбасада во Берлин е убиен во експлозијата“, изјави министерот за надворешни работи на Германија, Хајко …

Повеќе

Франција на чекор да „изгуби контрола“: Бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус со денови драматично расте

Со зголемувањето на бројот на заразени со коронавирусот, француските експерти предупредуваат дека земјата многу лесно може да ја изгуби контролата над епидемијата, а некои европски земји веќе се соочуваат со втор бран на заразата. Француските експерти во локалната самоуправа предупредуваат дека може да се очекува втор бран оваа есен или …

Повеќе

Рекорден пад на БДП во Шведска и покрај олеснителните мерки

Шведска најави рекорден пад на својот БДП од над осум проценти во вториот квартал, иако ги олесни мерките за изолација воведени за борба против епидемијата на коронавирус. Во кварталот април-јуни, економската активност падна за 8,6 проценти во однос на првиот квартал и 8,2 проценти на годишна основа, се вели во …

Повеќе

Пресврт во Франција по скоро 4 месеци: Се поголем број пациенти на интензивна нега

Бројот на пациенти во единиците за интензивна нега во француските болници се зголеми веќе втор ден по ред, со што се менува трендот на намалување, што трае веќе 16 недели. Министерството во соопштението соопшти дека бројот на лица во интензивна нега се зголемил за четири на 388, откако во понеделникот …

Повеќе

Повеќе од 700.000 луѓе починале од коронавирусот

Според најновите податоци од веб-страницата „Worldometers“, повеќе од 700.000 луѓе починале од инфекција со коронавирус во светот. Потсетуваме дека 600 000 смртни случаи од оваа заразна болест се регистрирани на 18 јуни. Најголем број на луѓе кои ги загубија животите како резултат на Ковид 19 се наоѓаат во САД, а …

Повеќе

Лукашенко: Планетата може да „експлодира“ во секој момент

Во предизборно обраќање пред нацијата и парламентот, белорускиот лидер Александар Лукашенко рече дека планетата се лизга во пропаст и дека може да „експлодира“ во секој момент. „Нашата планета постепено, но сигурно се лизга во пропаст. „Се чини дека е доволно да се запали обично шкорче и планетата ќе експлодира“, рече …

Повеќе

Лукашенко најави промени во земјата – започнува со Уставот

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, го објави распишувањето на референдум за промена на Уставот на земјата. „Како што се смени нашата Белорусија, така и ние. Подготвеноста на Белорусите да преземат одговорност за судбината на земјата е очигледна. Степенот на таа одговорност ќе го одредат самите луѓе, но со закон! Не …

Повеќе

Тестирањето на антитела покажало дека 2,5% од Италијанците имаат коронавирус

Тестирањето за антитела во Италија покажа дека скоро 1,5 милиони луѓе, околу 2,5 проценти од популацијата, биле заразени со коронавирус. Официјалните лица изјавија дека големите разлики во резултатите помеѓу делови од земјата потврдиле дека воведувањето забрана за движење е „апсолутно круцијално“ во спречувањето на тешката епидемиолошка состојба на југот на …

Повеќе

Хуан Карлос ја напушта Шпанија поради финансиски скандал

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос I изјавил дека ја напушта Шпанија и дека ќе живее во друга земја заради финансискиот скандал што ги одбележа последните години на неговото владеење. Истрагите се започнати во Шпанија и Швајцарија заради милиони евра што наводно кралот на Саудиска Арабија наводно му ги дал на …

Повеќе

Нови тестови за корона во Велика Британија, резултат за 90 минути

Нови тестови за коронавирус, кои треба да бидат достапни во лабораториите и болниците од следната недела, ќе можат да го откријат присуството на вирусот САРС-КоВ-2 во рок од 90 минути. Ваквите тестови ќе бидат особено корисни во текот на зимата, бидејќи тие ќе помогнат да се разликува Ковид-19 од другите …

Повеќе