Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 5)

Европа

НОВ НАПАД СО НОЖ ВО ГЛАЗГОВ: Шкотската полиција ги блокираше улиците, убиено е едно лице

Шкотската полиција ги блокираше улиците во Глазгов, каде маж беше избоден со нож денес во нов напад. Претходно се случи инцидент во тој град во петокот, во кој животот го загубија пет лица, објави шкотската телевизија. Полицискиот инспектор Герет Грифитс изјави дека станува збор за насочен напад и дека нема …

Повеќе

„Баер“ плаќа 11 милијарди долари како компензација за хербицид, што е поврзуван со предизвикување рак

Германскиот хемиски и фармацевтски гигант „Баер“ се согласи на спогодба според која треба да плати компензација од 11 милијарди долари, поради бројните обвинувања дека неговиот хербицид „Roundup“ се поврзува со предизвикување карцином. Договорот во име на скоро 100.000 луѓе го постигна њујоршка адвокатска канцеларија, објави британски „Гардијан“, додавајќи дека хербицидот …

Повеќе

Курц: Конфликтите меѓу Турците и Курдите нема да се решаваат на улиците во Австрија

Австриското Министерство за надворешни работи во понеделник ќе го повика турскиот амбасадор на разговори во врска со немирите предизвикани за време на курдските демонстрации во Виена. Ова го соопштија денеска австриските медиуми, повикувајќи се на извори од Министерството за надворешни работи. „Ние нема да дозволиме конфликтите да се пренесат од …

Повеќе

Германија со 256 нови случаи на КОВИД-19 за еден ден

Бројот на случаи на инфекција со новиот вид коронавирус во Германија е зголемен за 256 лица во изминатите 24 часа, уште три починати, објави Институтот „Роберт Кох“. Според институтот во Германија, идентификувани се вкупно 193.499 заразени, а починале 8.957 пациенти со потврден КОВИД-19. 177.700 биле излечени. Најголем број на инфекции …

Повеќе

Втората донаторска конференција на Фон дер Лејен собра повеќе од 6 милијарди евра

Втората меѓународна донаторска конференција за коронавирус, свикана од претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, собра 6,15 милијарди евра од Европската унија, САД и други земји. Европската комисија, заедно со Европската инвестициска банка, вети 4,9 милијарди евра за борба против КОВИД-19, Германија 383 милиони евра, САД 545 милиони долари, …

Повеќе

Мас: Можно ново затворање на границите во Европа, но не и без гласање

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас не ја исклучи можноста некои граници во Европа да бидат затворени повторно во случај на големо зголемување на заразените со коронавирусот, но истакна дека тоа нема да се случи повторно без гласање. „Не може да се исклучи можноста за повторно затворање на границите …

Повеќе

ЕУ: Од 1 јули, границите на Унијата ќе бидат отворени за граѓаните на Србија и Црна Гора

Од 1 јули, границите на Европската унија треба да бидат отворени за влез на граѓаните на Србија, Црна Гора и дванаесет други земји, се согласиле амбасадорите во Комитетот на постојани претставници на членките во седиштето на ЕУ (КОРЕПЕР) во Брисел. Ова го објави денеска францускиот весник „Ле Монд“, во кој …

Повеќе

Меркел ја повика Европа за нова улога без лидерството на САД

Европските земји треба сериозно да размислуваат за новата реалност, во која Соединетите Американски држави повеќе нема да се стремат кон улогата на светски лидер како што тоа беше порано. Ова мислење го изрази германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за голем број европски весници, меѓу кои и британскиот „Гардијан“. „Растевме …

Повеќе

Илјадници луѓе на плажите во Англија, Џонсон полуде: „Мислите дека сте бесмртни и непобедливи“ (ФОТО)

Ненадејното зголемување на бројот на заразени со новиот коронавирус во странство треба да биде предупредување за Британците кои не го почитуваат правилото за социјално дистанцирање, рече во петокот британскиот премиер Борис Џонсон. Тој рече дека сцените со гужви на плажата во Борнмут, кои може да се видат во четврток, сугерираат …

Повеќе

МЕРКЕЛ ПРВА ЈА КАЖА ВИСТИНАТА: Нема да имаме мир, се додека не се зарази 60-70% од населението

Поминаа повеќе од шест месеци од избувнувањето на епидемијата од коронавирус. Во тој период, светот слушна бројни теории, проценки и очекувања кога ќе заврши сето тоа. Иако ситуацијата се смири за момент, целиот свет „експлодираше“ повторно, по попуштањето на мерките,воведени за сузбивање на вирусот. Првиот случај на новиот вирус Ковид-19 …

Повеќе