ЧЕШКА НОВО ЖАРИШТЕ: Повеќе од 3.000 новозаразени во само еден ден, се стравува од пеколниот октомври

од Aleksandar Petrovski

Во четвртокот во Чешка имаше 3.130 нови случаи на позитивни на коронавирус, четири лица починаа, а бројот на смртни случаи од компликации како резултат на ковид-19 се искачи на 489 од почетокот на пандемијата, објави Министерството за здравство.

Според статистичките податоци објавени од чешкото Министерство за здравство секој ден на полноќ, вчера беше нов црн рекорд, бидејќи бројот на новозаболени лица надмина 2.000 за прв пат во средата.

Вкупно 44.155 лица биле заразени во Чешка.

„Ситуацијата брзо се развива од почетокот на септември и начинот на кој се шири вирусот се менува. Овие веќе не се ограничени кластери кои имаат јасно потекло и се под контрола на регионалните санитарни инспекции”, рече Ладислав Душек, шеф на Институтот за здравствена статистика.
Процентот на лица заразени со корона вирус на кој им е потребна некаква форма на хоспитализација е околу четири проценти, а бројот на пациенти во сериозна состојба е околу еден процент, рече Душек.

Во четвртокот, институтот презентираше неколку епидемиолошки модели во зависност од мерките што треба да ги преземе владата, и според првиот, ако епидемијата се прошири како што сега се шири со репродукција број Р 1.6 за септември, Чешка ќе забележи 27.000 нови случаи и со коронавирус до крајот на годината ќе се заразат со вкупно околу 3,5 милиони Чеси.
Ако смртноста остане на сегашното ниво од 0,4 на 3,5 милиони заразени, тоа, според Душек, би значело околу 14 000 смртни случаи, најмногу во јануари 2021 година.

„Доследното придржување кон епидемиолошките мерки може да го намали бројот на РС за 50 проценти. Ако контактите, масовните собири беа ограничени за 25 проценти без да ја попречуваат економијата или образованието, тоа нема да дозволи да се искачи кривата”, рече Душек.

Според овој модел, кој ја зема предвид усогласеноста со овие основни санитарни мерки, најлош месец ќе биде октомври со вкупно околу 290.000 нови случаи за еден месец, но кривата ќе започне нагло да паѓа и на крајот на годината Чешка нема да има вкупно 3,5 милиони заразени туку според тој модел околу 586.000.
„Крајно време е луѓето овде да сфатат дека ѓаволот ја однесе шегата. Голем број на луѓе ја презираат болеста. Тие сметаат дека мерките не се важни. Голем број луѓе ги игнорираат, свесно ги прекршуваат и сè уште се фалат со тоа на социјалните мрежи”, изјави епидемиологот за чешкото јавно радио од владиниот тим Роман Хлибек.

Според него, главниот извор на инфекција сега е кај децата кои, за разлика од пролетта, сега се во училиштата, околу 20 проценти од новите случаи, така што од 18 септември, учениците, освен најмладите, мораат да носат заштитни маски низ цела Чешка и за време на часовите.

Во цела Чешка, како и порано во Прага, рестораните, кафулињата и клубовите треба да се затворат од сабота на полноќ, а од денес стапува во сила забраната за организирање собири во кои би биле сместени повеќе од 10 лица, додека клубовите, баровите и другите угостителски објекти имаат наредба да се пуштаат само онолку гости колку што има места.

Оваа последна мерка се однесува и на приватни собири, а саемите и другите слични настани имаат исклучок од забраната.

„Црното сценарио е дека Чешка има 6.000 нови инфекции на ден, што е страшна бројка. Ние се обидуваме да го задржиме дневниот пораст на околу 1.000 до максимум 2.000″, рече Хлибек.

loading...

Слични содржини