Деца ги продаваат имотите на Берлускони, ги има повеќе од 100

Поранешниот премиер на Италија, лидер на партијата Форца Италија, кој почина на 12 јуни 2023 година, ја започна својата кариера во секторот за недвижнини со изградба на областа Милан 2.

од Vladimir Zorba

Децата на Силвио Берлускони, кој почина во јуни 2023 година, одлучија да ги продадат повеќето од неговите вили освен вилата Сан Мартино од 3.500 квадратни метри во Аркоре кај Милано, каде што ги помина последните денови од својот живот.

Според италијанскиот весник Il sole 24 ore, вредноста на имотот на Берлускони е околу 800 милиони евра, а нивната продажба треба да ја олесни поделбата на наследството, а не поделбата на недвижностите, кои се повеќе од 100.

Сите имоти, станови и вили носат високи месечни трошоци за вода и струја, кои само за три вили како онаа на Сардинија, потоа езерото, Азурниот брег и Бријанка надминуваат милион евра годишно.

Децата на Берлускони сакаат да ги продадат сите вили освен премиерската резиденција во која живеел 50 години, вилата Сан Мартино, каде се наоѓа семејниот мавзолеј.

Вили, станови, јахти, земјиште…

Како што јави агенцијата Анса, се продава вила Гернето, резиденција со голем парк од 18 век кај Лезмо во Бријанка, каде Марта Фашина и Силвио Берлускони симболично се венчаа во 2022 година. Оваа вила е во сопственост на Фининвест и нејзината цена е околу 44,8 милиони евра, а Берлускони сакал за време на неговиот живот вилата да стане Универзитет на „слободни мисли“.

Вилата Чертоза на Коста Смералда, која чини меѓу 250 и 300, а според првите информации 500 милиони евра, како и две вили на островите Антигва и Барбуда, кои беа планирани за продажба уште пред отворањето на тестаментот, исто така се продаваат. Се продаваат вилата Гранде во античката Апија во Рим, Вилата Ла Лампара во Кана со 500 квадратни метри и поглед на море, Вилата Кампари во Леза на езерото Маџоре и Вилата „Две Палми“ на островот Лампедуза. За оваа вила од 250 метри квадратни, економистот Џани Профита понуди три милиони евра.

Берлускони поседуваше не само вили, туку и многу земјиште, полиња на Коста Тиркиз кај Облија, каде што поранешниот премиер сакаше да изгради огромно одморалиште со вили и терени за голф. Берлускони имал и околу 100 апартмани во Милано, како и киното Фјама во Рим. Наследниците на Берлускони се отворени и за понуди за две јахти, Morning Glory и Sweet Dragon.

Вилата Сан Мартино останува семејно собиралиште

Во последниве денови се појавија гласини дека синот на Берлускони, Пјер Силвио Берлускони, сопственик на телевизиската компанија Медиасет, сака да ја купи вилата Гранде во Рим на Апија Антика, која татко му ја купи за четири милиони евра во 2001 година и ја подари на режисерот и пријателот Франко Зефирели за употреба до 2019 година.

Неговата сестра Барбара е заинтересирана за вилата Белведере во Мекери, каде што живеела долго време со своите деца и мајката Веронија Ларио пред разводот. Најстарата ќерка Марина е заинтересирана за вилата Кампари на езерото Маџоре, купена во 2008 година, која содржи 30 соби и прекрасен парк.

Во книгата „Il rancore e la speranza“ Бруно Веспа, најстарата ќерка на Марина, претседателката на Фининвест, изјавила дека вилата Сан Мартино треба да остане место каде што се собира семејството.

„Нашиот татко го сакаше животот, светлината, блискоста со луѓето. Вилата Сан Мартино треба да остане како таква, седиште на нашите деловни средби, но и место каде што семејството се обединува. Така би сакал да останеше жив“.

Инаку, на 27 март 2024 година се навршија 30 години откако Силвио Берлусони првпат победи на изборите со партијата Форца Италија.

Слични содржини