Деновиве не излегуваjте без чадор: Следува заладување на времето

од Nikola Popovski

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Особено попладне наместа ќе има појава на нестабилност со обилен пороен дожд(над 30л/м2), грмежи и силен ветер (над 70 км/час), локално во форма на невреме. Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 13, а максималната ќе достигне од 15 до 23 степени.

И во Скопје ќе има повремени врнежи од дожд, а попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 12, а максималната ќе достигне 20 степени.

Од петок, а особено за време на викендот поради спуштање на студена воздушна маса врнежите од дожд на планините и повисоките места ќе бидат од снег и ќе се формира нова снежна покривка. Врнежите повремено ќе имаат обилен карактер, наместа над 40 л/м2 за краток период.

Слични содржини