Почетна / TOP NEWS / Џентлмени: Во Зајечар момчиња и дозволија на девојка да биде прва до крстот (ВИДЕО)

Џентлмени: Во Зајечар момчиња и дозволија на девојка да биде прва до крстот (ВИДЕО)

На вчерашното празнување на големиот христијански празник Богојавление-Водици во српскиот град Зајечар имаше интересна случка.

Помеѓу дваесетте пријавени учесници за фаќање на крстот имало и една девојка, а кога епископот Иларион го фрлил светиот крст во водите, момците џентлменски и дале предност на дамата, а потоа и тие скокнале во водата.

Ивана Милојковиќ е девојката која го фатила крстот, а потоа се заблагодарила за ваквиот гест на момците.

 

loading...