ДВ: Зошто Трамп се спротивстави на својата партија?

од Nikola Popovski

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп не се откажува од тврдењето дека изборите на кои тој е поразен од Џозеф Бајден биле „наместени“ и истовремено ги повикува приврзаниците да излезат на значајното гласање за Сенатот во Џорџија, пишува Дојче веле.

„Демократите направија измама на претседателските избори, но ние сепак ќе победиме“, изјавил Доналд Трамп од сцената пред толпата приврзаници во Валдост, Џорџија.

Во таа американска држава, на 5 јануари се гласа за две сенаторски места кои одлучуваат кој ќе има мнозинство во горниот дом на американскиот парламент. Демократите мора да ги освојат двете места за да дојдат до ист број на места во Сенатот. Во тој случај, гласот на идниот потпретседател на САД, Камала Харис од демократските редови, секогаш би бил одлучувачки.

„И тие избори ќе се обидат да ги наместа (за Сенатот)“, изјавил Трамп пред поддржувачите.

Тврдењата на претседателот во заминување беа негирани од голем број институции во земјата. Речиси сите држави во кои Трамп тврди дека бил ограбен ги отфрлиле поплаките и приговорите на неговиот правен тим. Резултатите од изборите беа потврдени во Џорџија, Мичиген, Пенсилванија, Невада, Аризона и Висконсин.

Претседателот, исто така, го нападна гувернерот на Грузија, Брајан Кемп, од редовите на републиканците, бидејќи тој одбил да влијае врз локалниот парламент за да ги провери потписите во изборните листи. Според официјалните податоци, Бајден победи во Џорџија со околу 12.000 гласови разлика.

Според извори на Вашингтон пост, Трамп го повикал Кемп на телефон во саботата пред митингот во Валдости со цел да го стави под притисок. Од Кабинетот на гувернерот одговариле дека според законот, тој не смее да се меша во изборниот процес.

Големиот број приврзаници на Трамп на митингот извикувале „те сакаме“ и „уште четири години“, алудирајќи на фактот дека Трамп треба да добие уште еден мандат во Белата куќа. Свирежите го придружувале споменувањето на името на Џо Бајден, но и на републиканскиот гувернер Кемп.

Според анализата на германскиот „Шпигел“, „можно е Трамп да се грижи првенствено за одржување на добро расположение на огромниот број на неговите приврзаници – меѓу другото и од финансиски причини“.

Како што се потсетува, тимот на Трамп ги повикал приврзаниците да донираат пари за правна борба што ќе го загрози пребројувањето на гласовите. Како што објави „Волстрит журнал“ во ноември, во белешките за донациите се наведува дека 60 проценти од средствата можат да се искористат за покривање на долговите од претседателската кампања.

Репортерка за неделникот „Цајт“ од Валдости известува дека Републиканците сега се принудени да ја решат енигмата: зошто гласачите би излегле на гласање во Џорџија и би ги поддржале своите кандидати ако претседателот упорно им повторува дека изборите биле украдени? Дури и над тоа, тој го обвинува републиканското раководство на Џорџија за учество во тоа?, пишува ДВ.

Републиканските сенатори од Џорџија, Кели Лефлер и Дејвид Пердју биле со Трамп на сцената и тој ги повика луѓето да гласаат за нив, за да останат на нивните позиции.

„Цајт“ пишува дека на митингот во Валдости било појасно од кога било дека Трамп „претворил големи делови од републиканското гласачко тело во приврзаници на неговиот сопствен култ“.

„Не е невозможно тој повторно да се кандидира за претседател во 2024 година со нивна поддршка. Републиканците веќе зборуваат за „внатрепартиска граѓанска војна“, додава Цајт.

Слични содржини