Ериксен постигна договор со Интер за раскин на договорот

од Vladimir Zorba

Кристијан Ериксен постигна договор со Интер за раскинување на соработката, а се ќе биде официјализирано до крајот на годината.

Дури и двете страни да сакаа да го завршат договорот до крајот, поточно до летото 2024 година, тоа не беше можно бидејќи Данецот имаше поставено дефибрилатор, со кој е забрането да се бавите со професионален спорт во Италија.

Финансиските детали од договорот не се познати, освен што ФИФА досега покривала три четвртини од годишната плата на Ериксен, која изнесувала околу 10.000.000 евра.

Ериксен вчера тренираше за прв пат по 173-дневната пауза и срцевиот удар што го доживеа на натпреварот против Финска на ЕП, а наскоро ќе може слободно да избере нов играч за врска.

Данскиот играч за врска ќе продолжи да тренира со Оденсе, каде што порасна, а се работи за тренинзи со најлесниот интензитет.

Слични содржини