Еве кои седум репрезентации вчера обезбедија пласман во осминафиналето на ЕП

од Stefanija Kuzmanovska

Вчерашниот ден на ЕП откри многу. По четири репрезентации кои претходно се пласираа во осминафиналето (Италија, Велс, Белгија, Холандија), вчера второто коло од натпреварувањето го обезбедија уште седум екипи. Со тоа, 11 екипи веќе се квалификуваа во четвртфиналето, а преостанатите пет патници ќе бидат познати денес и утре.

Поразите од Финска и Украина ги оставија на третото место во своите групи, па сите репрезентации кои досега освоија четири бода обезбедија пласман во осминафиналето.

Завчера се знаеше дека Италија и Велс се уште се во групата А, а Швајцарија, која има четири бода, сега си го обезбеди пласманот меѓу четирите најдобри третопласирани.

Белгија веќе беше безбедна во групата Б, а вчера ѝ се придружи Данска како второпласирана селекција со висока победа од 4: 1 против Русија.

Холанѓаните го обезбедија првото место во групата Ц во второто коло, додека Австрија ја победи Украина со 1-0 во директен натпревар за второто место во групата.

Чешка, Англија, Шведска и Франција исто така собраа четири бода во првите две кола, па сигурно ќе одат во осминафиналето, во најлош случај, како најдобри третопласирани селекции.

Познати натпревари од осминафиналето

Италија – Австрија (Лондон, 26 јуни)

Велс – Данска (Амстердам, 26 јуни)

Белгија – третопласираните во групите А / Е / Ф (Севиља, 27 јуни)

Холандија – третопласираните од Д / Е / Ф групи (Будимпешта, 27 јуни)

Тие се безбедни во осминафиналето, но не го знаат точниот пласман: Швајцарија, Чешка, Англија, Шведска, Франција.

Слични содржини