Гаф на голманот ја одзеде победата на Стоук

Голем гаф на голманот Џек Ботланд ја одзеде победата на Стоук, кој стигна само до 1:1 при посетата на Лестер во дуел од 28. коло од Премиер Лигата.

Џердан Шакири им донесе предност на „грнчарите“ на крајот од првото полувреме, а потоа во 70-тата минута голманот одби во својата мрежа ниско центрирање на Марк Олбрајтон.

Сепак, факт е дека тој потоа одлично спаси шут од Ријад Марез, а „лисиците“ не беа среќни, бидејќи по изедначувањето погодија две греди, но не успеаја да победат.

Сепак, тие остануваат со 36 поени во горната половина на табелата. Вреди да се забележи дека најдобриот стрелец Џејми Варди не успеа да се напише за прв пат во шампионатот од средината на јануари, откако беше во серија од 4 последователни дуели со постигнати голови.

Натпреварот го одведе Стоук во зоната на испаѓање, откако со 26 поени тимот е во близина на опасната зона. Подобрувањето сепак е факт, бидејќи во последните 5 натпревари имаат само еден пораз.