Германија бара уште една држава да биде исфрлена од ЕУРО 2024

од Stefanija Kuzmanovska

Германија, домаќинот на Европското фудбалско првенство во 2024 година, побара од УЕФА да ја исклучи Белорусија од натпреварувањето.

Причината е поддршката за Русија која доаѓа од Белорусија.

Во писмото до претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, германската министерка за внатрешни работи, Нанси Фесер, повика на суспензија на руските и белоруските фудбалски претставници.

Поради војната во Украина, УЕФА ја исклучи само Русија, но не и Белорусија.

Ждрепката за квалификациите за ЕУРО е закажана за 9 октомври во Франкфурт.

Германија ќе биде единствената земја домаќин, за разлика од ЕВРО 2020, кога 11 градови го организираа континенталното шоу.

Слични содржини