Грижете се за себе и вашето здравје со овие 8 едноставни совети

од Vladimir Zorba

Грижата за себе не мора да значи купување нова гардероба или викенд во луксузен хотел. Практиките за одржлива грижа за себе се состојат од создавање моменти во секој ден, недела, месец, сезона и година. Од суштинско значење е да се чувствувате здрави и радосни во умот, телото и душата.

Ако не сте сигурни од каде да започнете да се грижите за себе, овие совети би можеле да ви помогнат на тој пат.

1. Бидете сочувствителни

Ова е првиот чекор.

– Обрнете внимание на разговорот со себе. Зборувајте со себе како што би постапиле со некој што го сакате. Ако забележите дека вашиот разговор не е полн со љубов, обидете се повторно и тоа со грижа – вели Зереана Џес -Хаф, брачна и семејна терапевтка.

Понекогаш ова може да биде тешко, но клучно е да ги идентификувате предизвикувачите што ве мачат и да го преобликувате вашиот пристап по потреба. Џес-Хаф забележува дека работата со терапевт може да ви помогне да ги отстраните негативните разговори за себе, ако тоа е проблем што се повторува и не можете сами да го решите.

2. Нахранете го вашето тело

Дали некогаш сте зеле кеса со бонбони, изедовте поголем дел, а потоа по неколку часа се чувствувавте ужасно, и психички и физички? Кршењето на оваа негативна шема и преобликувањето на начинот на кој гледате на храната е одличен начин да вежбате да се грижите за себе.

Иако понекогаш е совршено да уживате, важно е да ја гледате храната како гориво што го храни вашето тело, а потоа да консумирате работи што прават да се чувствувате добро.

Размислете како да ја контролирате својата околина.

3. Спијте доволно секоја вечер

– На огромното мнозинство луѓе им требаат цели осум часа спиење ноќе за да се чувствуваат добро на краток и долг рок. Покрај тоа, спиењето е многу важно за одржување на добро здравје. Но, за жал многу малку луѓе спијат осум часа. Многумина се прилагодуваат на шест до седум часа сон и во основа се чувствуваат добро, но студиите покажуваат дека ризикот од Алцхајмерова болест, деменција и срцев удар нагло се зголемува дури и со 30 до 60 минути помалку сон отколку што му треба на нашето тело, вели д-р Алекс Ликерман.

Наместо да се фокусирате само на поставување аларм за будење, др. Ликерман, исто така, предлага поставување аларм за спиење. За да најдете добро време за спиење, започнете од моментот кога треба да се разбудите и да изброите назад осум часа.

4. Водете дневник

Лесно е да се изгуби од вид позитивноста, особено кога се чини дека работниот и личниот стрес се на врвот. Во овие моменти, запишувањето на нештата за кои сте благодарни може да ви помогне да се чувствувате подобро.

– Дури и среде тежок ден, пронајдете благодарност во нешто, без разлика дали е тоа сонце, продуктивен состанок на работа, посебен момент со семејството или само бидете благодарни бидејќи вашиот напорен ден заврши и утре носи нов почеток. Колку повеќе практикувате благодарност, толку повеќе станува природен дел од вашиот живот“, вели Џес-Хаф.

5. Медитација

Медитацијата може да ви го промени животот. Дури и научно е докажано дека го намалува стресот, ја зголемува емпатијата, го подобрува фокусот, го зајакнува имунолошкиот систем и ги забавува знаците на стареење. Ако сте почетник, преземете ја апликацијата на вашиот мобилен телефон и прво проверете што најмногу ви одговара.

6. Почестете се со секојдневна самомасажа

Ова не мора да значи трошење пари за скап масажер или одење во бања. Наместо тоа, можете да се одлучите за самомасажа. Експертите ја препорачуваат техниката на масажа Абјанга, која е дел од ајурведската традиција. Други опции вклучуваат едноставна масажа на раце или нозе. Можете да најдете многу видеа и написи на YouTube со одлични упатстава.

7. Научете да кажете „не“

Многу луѓе се борат да постават соодветни граници со другите, што често ги наведува да се посветат на некои работи дури и кога не сакаат. Можеби не изгледа како голема работа, но др. Ликерман тврди дека неспособноста да се каже „не“ често доведува до незадоволство, па дури и лутина. Исто така, луѓето може да се чувствуваат како да не живеат свој живот или дека го живеат својот живот според каприците на другите, што може да предизвика да ги загубат од вид сопствените потреби и желби.

8. Уживајте во природата

– Барајте што повеќе можности за да останете во природа. Прошетајте во шумата, пешачете, шетајте по плажа, правете градинарство и слично. Изложете се на убавината на природата и искористете ги придобивките – вели Џес -Хаф.

Ова го смирува централниот нервен систем, го подигнува вашето расположение и го зголемува нивото на енергија, пишува Real Simple.

Слични содржини