Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Грција воведува поволности за туристите: Откриваме што се ќе поефтини ова лето

Грција воведува поволности за туристите: Откриваме што се ќе поефтини ова лето

Грција најавува воведување на бројни придобивки, како што се поевтини летови до земјата, ферибот и автобуски билети, со цел да ги охрабри туристите да се вратат ова лето.

Откако владата објави дека туристичката сезона во земјата официјално се отвора на 15 јуни, Грција објави дека ќе им понуди на туристите поповолни билети за авионски летови на територијата на земјата, фериботи, автобуси.

Покрај тоа, безалкохолните пијалоци, кафето, па дури и кино на отворено ќе бидат поприфатливи во однос на минатата година.

– Туристичката сезона ќе започне на 15 јуни, кога сезонските хотели ќе можат да се отворат. И од 1 јули, директните меѓународни летови постепено ќе започнат да патуваат кон нашите туристички дестинации – рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во обраќањето пред народот.
За потсетување отворањето на странскиот туризам во Грција се планира да се случи во две фази, почнувајќи од понеделник, 15 јуни, со пуштање во работа на атинскиот аеродром „Елефтериос Венизелос“.

loading...