Јасно е зошто Полјаците престанаа да испраќаат оружје во Украина, 15 октомври е важен датум за нив

од Vladimir Zorba

Кога Полска навидум одлучи претходно оваа недела дека ќе престане да испраќа оружје во Украина, многумина се прашуваа – дали поддршката на Европа за Киев почна да опаѓа? Варшава го повлече потегот откако украинскиот претседател Володимир Зеленски ја критикуваше поради забраната за увоз на украинско жито. Тоа беше последната во низата не толку пријателски пораки што Полска и ги испрати на Украина.

На 15 октомври Полјаците ќе излезат на гласање за да изберат нов пратенички мандат. Според се, пораз на тие избори ќе претрпи владејачката партија Право и правда (ПиС). Секој што ја следи европската политика ќе ви каже дека земјоделството е многу важно. Земјоделците се исклучително мотивирани политички актери, а за општата популација безбедноста на храната е еден од највисоките приоритети, без разлика дали е навистина загрозена. Ако сака да остане на власт, ПиС ќе мора да ги собере гласовите на гласачите од руралните средини.

Значи, има смисла полската влада да направи таков гласен, националистички потег. Сепак, таа релативно мала расправија излезе од контрола кога украинскиот претседател Зеленски изјави на Генералното собрание на Обединетите нации во вторникот дека е загрижен дека европските пријатели на неговата земја прават трилер од пченицата. Полскиот премиер Матеуш Моравјецки следниот ден на социјалните мрежи тврдеше дека Полска ќе престане да ја вооружува Украина и ќе почне да се вооружува.

Во меѓувреме, Варшава го омекна својот став и вети дека ќе му го испрати на Киев оружјето што вети дека ќе го испрати. Полскиот претседател Анджеј Дуда рече дека зборовите на премиерот Моравјецки биле „протолкувани на најлош можен начин“.

Си-Ен-Ен наведува дека ниту еден европски функционер не верува дека Европа, а особено Полска, ќе престане да ја поддржува Украина. Еден европски функционер за одбрана, еден европски функционер и еден функционер од земја од Северноатлантскиот договор (НАТО) рекоа дека веруваат дека полските лидери упатиле остри зборови за Украина за да им се допадне на земјоделците и руралните гласачи. И покрај тоа што сите мислат дека споменатата кавга е всушност политички театар за полската публика, многумина се многу лути на Варшава.

„Украина веќе и понуди на Полска решение за проблемот со житото. Затоа и е толку лута на Полска. Останатите 24 членки на Европската унија се исто така лути на неа бидејќи Полска во последните 18 месеци постојано им кажува дека не се прави доволно за Украина“, изјави европски дипломат. Слични работи за Си-Ен-Ен рекоа извори од НАТО, европски институции и престолнини од цела Европа.

„Сите потези на Полска мора да се гледаат во контекст на претстојните избори. И националистичката агенда на актуелната влада и агресивните ставови во врска со житото, миграцијата и се што тие сметаат дека се закана за националните интереси на Полска. Тамошната влада ги напаѓа и Брисел и Унија кога им одговара. Сето тоа го прави за да ги мобилизира своите гласачи. Ако немате конкретни политики, тогаш измислувате непријатели за да го прикријат тоа“, изјави функционер на Европската комисија.

Како оваа расправија ќе влијае на Украина на долг рок? Повеќето членки на Европската унија и НАТО сакаат Киев да се приклучи на двете организации. Меѓутоа поддршката што му ја дадоа не е безусловна. Повеќето членки на ЕУ знаат дека влезот на Украина во блокот ќе го промени начинот на кој таа функционира. На пример, ако Украина сега влезе во ЕУ, голема поддршка за земјоделството ќе им припадне на Украинците, а тоа значително ќе го промени балансот на силите во Европскиот парламент и другите институции. Што се однесува до НАТО, има членки на алијансата на кои не им се допаѓа тоа што земјата на чие тло се води војната може да добие пристап до членот 5 од Северноатлантскиот договор, во кој се вели дека нападот врз една членка е напад. на сите. Дополнително, членките на НАТО навистина не сакаат да трошат пари за одбрана на својата територија, а камоли за одбрана на туѓа.

Конечно, повлекувањето на Полска им даде можност на другите земји кои се чувствуваат обврзани да ја поддржат Украина да се побунат против логиката на поддршка на земја која не е членка на Алијансата.

Европските функционери се лути и на Полска бидејќи тоа му овозможи на рускиот претседател Владимир Путин да постигне пропагандна победа. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека очигледно има тензии на релација Варшава-Киев и дека тие само ќе растат. Пресметката на Москва овде е јасна – се што е лошо за Западот е добро за Русија. Кавгите меѓу земјите од Западот ѝ прават лесно да каже дека Западот е разединет, а разединетиот Запад е одлична работа за Кремљ.

Слични содржини