Како две до три шолји кафе дневно можат да ни помогнат да живееме подолго?

од Nikola Popovski

Љубители на кафе, имаме добри вести. Пиењето две до три шолји кафе на ден може да ни помогне да живееме подолго и да го намалиме ризикот од кардиоваскуларни болести, сугерира новото истражување.

Во студијата објавена во вторникот во „European Journal of Preventive Cardiology“, истражувачите открија дека благо до умерено внесување на мелено, инстант и кафе без кофеин е поврзано со значително намалување на смртноста и ризикот од кардиоваскуларни болести – вклучувајќи коронарна срцева болест, срцева слабост и исхемичен мозочен удар, срцеви заболувања, мозочен удар.

Студијата на 450.000 испитаници покажа дека оние кои пијат две до три шолји кафе дневно имаат поголемо намалување на ризикот во споредба со оние кои не пијат кафе. Меленото кафе во оваа количина го намалува ризикот од смрт за 27 отсто, потоа кафето без кофеин за 14 отсто и инстант кафето за 11 отсто, забележува Европското здружение за кардиологија (ЕЗК).

Две до три шолји мелено кафе дневно го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести за 20%, инстант кафето за 9%, додека кафето без кофеин го намалува ризикот за 6%, додава ЕЗК.

Со или без кофеин?

Утврдено е дека меленото и инстант кафето, но не и кафето без кофеин, го намалуваат ризикот од неправилно чукање на срцето или аритмија. Четири до пет шолји мелено кафе дневно и две до три шолји инстант кафе ја намалуваат аритмијата кај испитаниците за 17 и 12%, соодветно.

„Нашите наоди покажуваат дека пиењето умерени количини кафе не треба да се обесхрабрува бидејќи може да биде здраво за срцето“, вели авторот на студијата Питер Кистлер од Институтот за истражување на срцето и дијабетес „Бејкер“ во Мелбурн.

Кофеинот е најпознатата состојка во кафето, но има повеќе од 100 биолошки активни компоненти во овој топол пијалок.

Здравствените придобивки од кафето биле утврдени и претходно

Претходните истражувања покажаа дека кафето може да обезбеди голем број здравствени придобивки, вклучително и заштита од болести на црниот дроб, дијабетес тип 2, Паркинсонова болест, Алцхајмерова болест и срцев удар, според Клиниката Мајо и Медицина Џон Хопкинс. Сепак, тешко е да се припишат овие резултати само на кафето. За здравјето придонесуваат и многу други фактори, велат експертите, а пренесува IndexHR.

Анализата од 2021 година објавена во списанието на „American Heart Association Circulation: Heart Failure“ покажа дека луѓето кои пијат кафе со кофеин имаат помал ризик од срцева слабост. Д-р Дејвид Као од Универзитетот во Колорадо ја истакна важноста на ова откритие, но исто така истакна дека се потребни дополнителни истражувања.

„Сè уште нема доволно докази за да се препорача зголемување на консумацијата на кафе за да се намали ризикот од срцеви заболувања со иста сигурност како и престанокот со пушење, губење на тежината или вежбање“, информира тогаш д-р Као.

Внесувањето на кафе треба да биде умерено, советуваат експертите

Додека студиите сè повеќе го поврзуваат кафето со здравствените придобивки, важно е да се забележи дека има и некои негативни здравствени последици поврзани со кафето. Зголемената анксиозност, немир и несоница се меѓу потенцијалните ризици поврзани со кафето. Затоа експертите советуваат дека кафето треба да биде дел од целокупната урамнотежена исхрана и здрав начин на живот.

Слични содржини