Колариќ: СДС почна да воспоставува режим, но ќе почувствува отпор од народот

од Vladimir Zorba

Зоран Заев и СДС почнаа со реализација на планот да ја направат партијата држава, а државата партија, а тоа ќе го платат граѓаните на Република Македонија со стотици милиони денари од буџетот, изјави денеска на прес-конференција Светлана Колариќ од ВМРО-ДПМНЕ.

– Деца на коалициони партнери на Заев, комедијанти кои глумеле објективни критичари, граѓани кои глумеле независни и невладини корективи на власта – сите денес се вработени во Владата и се платени со стотици милиони денари пари на граѓаните. Без квалификации и без критериум, освен тоа дека одработувале на интересите на Заев и ги манипулирале граѓаните. Стотици милиони денари од буџетот секоја година наместо да се трошат за нови училишта, за болници и за градинки, Заев ќе ги троши за вработувања партиски војници и профитери од граѓанскиот сектор – изјави Колариќ.

Таа додаде дека СДСм почнал да воспоставува режим во Република Македонија, но, како што рече, отпорот од народот ќе го почувствува многу бргу.

Слични содржини