Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Колумбо падна и во Балтимор: Статуата на морепловецот срушена и фрлена во океанот (ВИДЕО)

Колумбо падна и во Балтимор: Статуата на морепловецот срушена и фрлена во океанот (ВИДЕО)

Демонстрантите во Балтимор во текот на ноќта ја собориле статуата на Кристофер Колумбо и ја фрлиле во Атлантскиот океан.

Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат дека демонстрантите користеле јажиња за да ја турнат статуата во близина на квартот Мала Италија, а потоа делови од неа фрлиле во вода.

Американските медиуми наведуваат дека статуата била поставена во 1984 година и е во сопственост на градот.

За време на протестите заради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во текот на полициско приведување, цел на напади беа статуите на Колумбо и други личности од времето на колонијализмот.

Тие наведуваат дека славниот истражувач е одговорен за геноцидот и експлоатацијата на домородците во Северна и Јужна Америка.

Статуите на Колумбо досега се урнати или вандализирани во неколку американски градови, вклучувајќи ги Мајами, Бостон, Ричмонд и Сент Пол.

loading...