Костадинов: Извршителот Мицкоски не успеја да го блокира Законот за ЈО

од Aleksandar Todeski

Извршителот Христијан Мицкоски не успеја во намерата да го блокира Законот за ЈО. Победи правдата, 80 пратеници покажаа дека Собранието е за силна правна држава, рече пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов.

„Собранието со 80 гласа покажа дека е за европска иднина. Од огромно значење е тоа што само шест пратеници беа против Законот за Јавно обвинителство. Законот гарантира дека сите судски предмети од СЈО ќе имаат правна развршница, а постапките за овие процеси ќе бидат професионални, фер и базирани на докази“, рече Костадинов.

Според пратеникот, усвојувањето значи и огромен придонес до приближувањето до ЕУ и посочи дека денеска ќе гласаат и за распуштање на Собранието.

„Процедурата за гласање беше кристално чиста. При пријава од пратеник дека не бил регистриран неговиот глас, тогаш Законот оди на прегласување. Законот се донесе согласно сите процедури и Деловникот“, рече Костадинов.

Според него, ако ВМРО-ДПМНЕ не поднесе предлог за технички министер за труд и социјална политика, ингеренциите одат во рацете на заменик-министерот.

А.Т.

Слични содржини