КРАЛИЦАТА ЌЕ ГО НАПУШТИ ПРЕСТОЛОТ? Ова се причините поради кои Елизабета би се откажала од титулата

од Vladimir Zorba

КРАЛИЦАТА Елизабета Втора се уште е на тронот на британската монархија. Меѓутоа, во последно време, ако не често, а секако почесто од вообичаено, се случува да пропушти некој важен настан поради здравствени проблеми.

Тогаш почнаа шпекулациите дали кралицата би можела да поднесе оставка и да му го отстапи тронот на принцот Чарлс.

Но, навистина, што би било потребно за кралицата Елизабета Втора да абдицира?

Во септември 2021 година, биографот Метју Денисон ја објави книгата „Кралицата“, длабински поглед на најдолгото владеење во англиската историја, кое Елизабета Втора планира да го продолжи се додека е физички способна.

Според извадок од книгата на Денисон, кралицата неколку пати рекла дека единственото нешто што може да ја симне од тронот е нејзиното здравје.

Еднаш ѝ рекла на нејзината братучетка Маргарет дека никогаш нема да помисли да абдицира, „освен ако не добијам Алцхајмерова болест или немам мозочен удар“.

И кога надбискупот на Кентербери Џорџ Кери поднесе оставка во 2003 година, таа му рече: „Тоа е нешто што не можам да го направам. Ќе продолжам до крај“.

Кралицата сака да каже дека нејзината власт е несебичен чин, услуга за јавноста што таа ја обожава и заслужува.

Слични содржини