Лавров ја напушти седницата на Советот за безбедност на ОН: „Бегаат еднакво брзо како руските војници“

од Stefanija Kuzmanovska

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја напушти седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации, иако на состанокот доцнеше речиси 90 минути.

„Украина и нејзините сојузници се обидоа да наметнат сосема поинаков наратив за руската агресија. Западните сојузници на Украина ги прикриваат злосторствата на режимот во Киев“, изјави Лавров пред да ја напушти седницата.

За време на својот говор, рускиот министер за надворешни работи ги повтори честите тврдења на неговата земја дека Киев долго време ги угнетува луѓето кои зборуваат руски во источна Украина.

Во меѓувреме, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба им рече на новинарите дека планира да држи „безбедна социјална дистанца“ од Лавров.

„Забележувам дека руските дипломати бегаат речиси еднакво брзо како и руските војници“, изјави Кулеба.

„Ја напушти комората, не сум изненаден. Мислам дека господинот Лавров не сака да ја слуша колективната осуда на овој Совет“, изјави британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли, кој зборуваше на средбата по Лавров.

Тој додаде дека Обединетото Кралство ќе ја поддржува Украина се додека е потребно.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика ОН да испратат „јасна порака“ до Русија дека мора да престане со нејзините нуклеарни закани и ги наброја сите злосторства што Русија наводно ги извршила во Украина.

Слични содржини