Лестер го освои ФА Купот

од Vladimir Zorba

Лестер го освои ФА Купот откако во финалето го совлада Челзс со 1-0.

Тимот на Томас Тухел оваа сезона остана без трофеј, но ќе има можност да го подобри во финалето од Лигата на шампионите против Сити.

Во финалето на ФА купот, Лестер успеа да ја зачува мрежата и да победи со еден гол разлика.

Се играше 63-тата минута кога Тилеманс, на асистенција на Барнс, го совлада Менди и го постави конечниот резултат.

Челзи, кој е на четвртото место во домашниот шампионат, покрај тоа што се обидува да ја задржи или подобри својата позиција во Премиер лигата, го игра натпреварот на сезоната во финалето на Лигата на шампионите, каде ќе се обиде да го изненади Сити и да стигне до трофејот.

Слични содржини