Ливерпул го освои Лига купот по рекорден десетти пат

од Vladimir Zorba

Ливерпул го освои Лига купот по рекорден десетти пат во својата историја.

Во финалето „црвените“ го победија Челси со 1:0.

Натпреварот во регуларното време заврши 0:0, а во 119. минута Вирџил Ван Дијк го постигна победничкиот гол.

Така, тимот ќе го испрати Јирген Клоп во неговата последна сезона на „Енфилд“ со најмалку еден трофеј.

Успехот на Ливерпул беше уште позначаен бидејќи Клоп не можеше да се потпре на многу од неговите клучни играчи, вклучувајќи ги Мохамед Салах, Трент Александер-Арнолд, Дарвин Нуњез и Доминик Собослај.

Кон крајот на натпреварот Германецот пушти во игра дел од младинците и тие се претставија на многу високо ниво.

Слични содржини