„Мачилиштето на Путин“: Како изгледа затворот во кој е сместен Навални? (ФОТО)

од Nikola Popovski

Критичарот од Кремљ, Алексеј Навални, од недела е во затворска колонија во регионот Владимирск, три часа надвор од Москва, каде ќе ги помине следните две и пол години од својот живот.

Четворица затвореници на оваа казнена колонија ИК-2 – кои руските државни медиуми ги идентификуваа како институција во која лидерот на опозицијата ќе ја издржува казната – изјавиле за Москва Тајмс дека тоа е еден од најстрогите руски затвори.

„Ова е, по која било мерка, исклучително строг затвор. Тие се обидуваат да го контролираат вашиот чекор, секоја мисла“, рекол Константин Котов, кој поминал две години тука откако бил уапсен за време на протест во Москва летото 2019 година. Тој бил осуден според контроверзен закон за кривично дело „учество во неовластени протести“.

Котов објаснил дека Русија има четири типа на казнени колонии, секоја со различен режим во зависност од тежината на злосторствата на затворениците, пренесува Москва тајмс.

Затворот во кој е сместен Навални има таканаречен „вообичаен режим“, со затвореници сместени во големи касарни со по 150 кревети. Сепак, според Котов, условите во овој затвор се повеќе во согласност со казнените колонии на „строг режим“.

„Затворениците кои поминаа време во разни затвори низ Русија ми рекоа дека ова е најтешкиот затвор во кој биле. Тој дефинитивно чувствуваше високо ниво на безбедност за сериозни криминалци “, истакнал тој.

Одлуката за преместување на Навални тука ги загрижи работниците за човекови права кои ги следат правата на затворениците низ цела Русија.

Пјотр Курјанов, адвокат од НВО Фондацијата за одбрана на затворениците, рече дека бил шокиран кога првпат слушнал дека Навални ќе биде префрлен во овој затвор.

„Таму постои целосно беззаконие. Ќе те скршат. Лоши работи се случуваат веќе подолго време, а некои од нив ги откри Владимир Переверзин пред 10 години “, вели тој, мислејќи на поранешниот управител на нафтената компанија „Јукос“, кој, како и неговиот шеф Михаил Ходорковски, бил гонет за обвиненија за корупција и поминал седум години зад решетки.

Последните две години на Переверзин во овој затвор од 2010 до 2012 година се опишани во неговите мемоари.

Во телефонскиот разговор од Берлин, каде што сега живее, зборувал за оваа институција.

„Таму условите беа мрачни. Затворот е покрај мочуриштето, ладно е и влажно, а храната е лоша. Тогаш беше насилно место “, рекол тој.

„Како тортура“

Повеќето затвореници кои се таму се обвинети за дрога и кражба, вели адвокатот Курјанов. Сепак, тој додал дека во колонија лежат и политички затвореници, како што се Переверзин, Котов и Дмитриј Демушкин, кои поминале две години таму за изразување омраза.

Во смс пораките за Москва Тајмс, Демушкин го опишал својот престој во овој затвор како „тортура“. Тој истакнал дека првите осум месеци ги поминал во озлогласениот друг сектор, кој меѓу затворениците е познат како СУКА, каде што условите биле особено тешки.

„Ми беше забрането да разговарам со други затвореници, на нив им беше забрането да ме гледаат, рацете ми беа секогаш зад грб кога ќе излезев од ќелијата. Забрането е да се оди во локалната затворска црква или да се занимаваш со каков било спорт “, рече тој.

И Переверзин и Котов рекоа дека не доживеале сериозно физичко насилство од стражарите, затоа што биле познати во јавноста. Тие веруваат дека истото може да го заштити Навални од физички напади.

„Чуварите нема да сакаат национален скандал“, рече Переверзин.

Сите тројца поранешни затвореници рекоа дека виделе и слушнале други затвореници кои се тепани од стражарите, како и од други затвореници.

Руските затвори со години ги следат скандали кога станува збор за тортурата врз затвореници. Само минатата недела, независниот руски весник „Новаја Газета“ објави видео во кое наводно се гледа брутална тортура врз руски затвореници, од кои едниот починал непосредно по снимањето.

Наводно сето тоа се случило во Јарослав, регион кој се граничи со регионот Владимирск.

 

loading...

Слични содржини